Fenntarthatósági jelentés versus fenntarthatósági célú átvilágítás
Magyarországon jelenleg két irányú a fenntarthatósági megfelelés - egyrészt a 2000. évi C Számviteli törvény szabályozza a fenntarthatósági jelentést, illetve a 2023. évi CVIII törvény az ESG beszámoló elkészítését. Ennek alapján tehát két különböző törvénynek kell megfelelni a társaságoknak.
Itt a számviteli törvény releváns része:Az a vállalkozó, amelynél az üzleti évet megelőzőkét – egymást követő – üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta az alábbi határértéket: a) a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot, b) az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot, c) az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt, e törvénynek a Mód2. törvény által megállapított fenntarthatósági jelentésre vonatkozó előírásait először a 2025. évben induló üzleti évre alkalmazza.
A fentiek alapján tehát akinek a 2024. és 2023. évi két feltétele teljesül fenntarthatósági jelentés elkészítésére kötelezett.
A számviteli törvény további mentességet ad azoknak, akinek egy uniós tagállamban konszolidált jelentést készít az anyavállalata és azt megfelelően közzéteszi.
ESG törvény:
23. Átmeneti rendelkezések 54. § (1) A fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségekre vonatkozó rendelkezéseket első alkalommal a) az 1. § (1) bekezdés a) pontja szerinti vállalkozás a 2024. üzleti évi tevékenysége tekintetében alkalmazza, és első ESG beszámolóját a 2025. évben; b) az 1. § (1) bekezdés b) pontja szerinti vállalkozás a 2025. üzleti évi tevékenysége tekintetében alkalmazza, és első ESG beszámolóját a 2026. évben; c) az 1. § (1) bekezdés c) pontja szerinti vállalkozás a 2026. üzleti évi tevékenysége tekintetében alkalmazza, és első ESG beszámolóját a 2027. évben készíti el és teszi közzé.itt a b) pontja:b) nagyvállalkozásra, amelynél az üzleti évet megelőző üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta a következő határértéket: ba) a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot, bb) az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot, bc) az átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt;A fentiek alapján tehát akinek a 2024. évi két feltétele teljesül fenntarthatósági jelentés elkészítésére kötelezett.
Az ESG beszámoló és a fenntarthatósági jelentés kapcsán a mentességi szabályok eltérőek.